8 راه برای شناسایی پول تقلبی
راهنمای خرید

8 راه برای شناسایی اسکناس و ارز تقلبی

چگونه پول و ارز تقلبی را تشخیص دهیم؟

اگرچه لامپ‌های تشخیص تقلبی اشعه ماوراء بنفش و خودکارهای پول تقلبی ابزارهای مفیدی هستند، راه‌های زیادی برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن صورت‌حساب وجود دارد. مشخصات فیزیکی اسکناس، مانند جوهر، واترمارک، و متن، اقدامات امنیتی عمدی برای کمک به مردم برای تشخیص پول واقعی هستند.

وقتی همکاران خرده‌فروشی یاد بگیرند که چگونه یک اسکناس 100 دلاری جعلی را تشخیص دهند، می‌توانند به کاهش احتمال ضرر هزاران دلاری یک تجارت کمک کنند.

در اینجا فهرستی از هشت راه برای تشخیص واقعی یا تقلبی بودن اسکناس آورده شده است:

1. تغییر رنگ جوهر
یکی از اولین چیزهایی که باید بررسی کنید که آیا یک اسکناس معتبر است یا خیر، این است که آیا اسم اسکناس در گوشه پایین سمت راست دارای تغییر رنگ جوهر  است یا خیر. اگر به سال 1996 برگردیم، همه اسکناس های 5 دلاری یا بیشتر دارای این ویژگی امنیتی هستند. اگر یک اسکناس سری جدید را نگه دارید (به جز اسکناس جدید 5 دلاری) و آن را به جلو و عقب کج کنید، می بینید که عدد در گوشه سمت راست پایین از سبز به سیاه یا از طلایی به سبز تغییر می کند.

 

2. واترمارک
واترمارک یکی از ویژگی های امنیتی اسکناس های معتبر است. بسیاری از اسکناس‌های جدید از یک واترمارک استفاده می‌کنند که در واقع یک کپی از صورت روی اسکناس است. روی اسکناس های دیگر فقط یک نقطه بیضی شکل است. در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام مشاهده واترمارک صورتحساب در نظر داشته باشید:

• واترمارک فقط باید زمانی قابل مشاهده باشد که آن را رو به روی نور نگه دارید.
• واترمارک باید در سمت راست باشد.
• اگر واترمارک صورت است، باید دقیقاً با صورت روی ارز مطابقت داشته باشد. گاهی اوقات متقلب ها اسکناس‌های پایین‌تر را سفید می‌کنند و با ارزش‌های بالاتر دوباره چاپ می‌کنند، در این صورت صورت با واترمارک مطابقت ندارد.
• اگر هیچ واترمارکی وجود نداشته باشد یا واترمارک بدون نگهداشتن در مقابل نور قابل مشاهده باشد، اسکناس به احتمال زیاد تقلبی است.

3. مرزها، چاپ یا متن تار
یک پرچم قرمز خودکار برای اسکناس های تقلبی، حاشیه ها، چاپ یا متن روی اسکناس به طور قابل توجهی تار است. ارزهای معتبر با استفاده از صفحات چاپی برش داده می‌شوند که خطوط بسیار ظریفی ایجاد می‌کنند، بنابراین بسیار دقیق به نظر می‌رسند. چاپگرهای تقلبی معمولاً توانایی یکسانی از جزئیات را ندارند. به خصوص به حاشیه ها دقت کنید تا ببینید آیا قسمت های تاری در صورتحساب وجود دارد یا خیر. اسکناس های معتبر همچنین دارای چاپ ریز یا متن ریز چاپ شده هستند که در جاهای مختلف اسکناس قرار دارند. اگر ریزچاپ غیرقابل خواندن باشد، حتی زیر ذره بین، احتمالا تقلبی است.

 

مقاله مرتبط : میکرو پرینت چیست و برای اسناد چه اهمیتی دارد؟

 

4. چاپ برجسته
برای تشخیص چاپ برجسته، ناخن خود را به دقت پایین یادداشت بکشید. شما باید کمی لرزش روی ناخن خود از برجستگی های چاپ برجسته احساس کنید. اگر این بافت را احساس نمی کنید، پس باید اسکناس را بیشتر بررسی کنید.

5. موضوع امنیتی با میکروچاپ
نخ امنیتی یک نوار نازک جاسازی شده است که از بالا به پایین روی صفحه اسکناس کشیده شده است. در اسکناس های 10 و 50 دلاری نوار امنیتی در سمت راست پرتره و در اسکناس های 5، 20 و 100 دلاری درست در سمت چپ قرار دارد.

ارزهای معتبر به‌عنوان لایه دیگری از امنیت، دارای ریزچاپ در رشته امنیتی هستند. در زیر لیستی از عبارات ریز چاپ شده روی اسکناس های معتبر آورده شده است:
• اسکناس 5 دلاری «USA FIVE»
• روی اسکناس 10 دلاری «USA TEN» نوشته شده است
• روی اسکناس 20 دلاری «USA TWENTY» نوشته شده است
• روی اسکناس 50 دلاری نوشته شده است: «USA 50»
• روی اسکناس 100 دلاری «USA 100» نوشته شده است

6. درخشش فرابنفش
ابزارها و فناوری تشخیص تقلبی از نور ماوراء بنفش استفاده می کنند زیرا این یک راه واضح برای تشخیص تقلبی بودن اسکناس است.

نخ امنیتی روی اسکناس های معتبر زیر نور فرابنفش در رنگ های زیر می درخشد:
• اسکناس 5 دلاری آبی می درخشد
• اسکناس 10 دلاری به رنگ نارنجی می درخشد
• اسکناس 20 دلاری سبز می درخشد
• اسکناس 50 دلاری زرد می درخشد
• اسکناس 100 دلاری قرمز/صورتی می درخشد

7. نخ های قرمز و آبی
اگر به یک اسکناس معتبر دقت کنید، می‌بینید که نخ‌های قرمز و آبی بسیار کوچکی در بافت اسکناس بافته شده است. اگرچه چاپگرهای تقلبی سعی می‌کنند این جلوه را با چاپ الگویی از نخ‌های قرمز و آبی روی اسکناس‌های تقلبی تکرار کنند، اگر می‌بینید که این چاپ صرفاً سطحی است، احتمالاً اسکناس تقلبی است.

8. شماره سریال
آخرین چیزی که باید در اسکناس بررسی شود شماره سریال است. حرفی که شماره سریال اسکناس را شروع می کند مربوط به یک سال خاص است، بنابراین اگر حرف با سال چاپ شده روی اسکناس مطابقت نداشته باشد، تقلبی است. 

• E = 2004
• G = 2004A
• I = 2006
• J = 2009
• L = 2009A

این تدابیر امنیتی نه تنها برای بازدارندگی مجرمان از تلاش برای جعل پول طراحی شده‌اند، بلکه برای کمک به مردم و کسب‌وکارها هنگام دیدن پول‌های تقلبی طراحی شده‌اند. اگر حتی یک خطا مشاهده کردید که می‌تواند به معنای تقلبی بودن اسکناس باشد، باید آن را به برنامه آموزش ارز ایالات متحده گزارش دهید تا از خود در برابر هرگونه ضرر و زیان محافظت کنید و فدرال رزرو را در مورد اسکناس‌های تقلبی در گردش مطلع کنید.

اما بهترین راه برای تشخیص پول و ارز های تقلبی استفاده از دستگاه های خودکار تشخیص اصالت ارز و اسکانس است, برای خرید و مشاوره در مورد مدل های مختلف این دستگاه ها بر حسب نیاز خود, میتوانید با مشاوران ما در دی اف اس کالا تماس بگیرید . 

 

پست های مرتبط